• 0544 299 19 27
  • Sinanpaşa İş Merkezi No:5 Kapı No:262 Beşiktaş İSTANBUL

İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi Başvurusu

          İmar barışından faydalanmak için ilk aşama olan “YAPI KAYIT BELGESİ” başvurunuzu kendiniz e – devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta e devlet sistemi başvuran tarafından beyan edilen bilgileri doğru kabul ettiği için, başvuruda herhangi bir hatalı bilgi girişi olması durumunda bunu düzeltmek için başvurucunun ciddi bir efor sarfetmesi gerekebilir. Bu nedenle şirket olarak kişinin bireysel olarak başvurmasını önermiyoruz. Mutlaka profesyonel bir destek ile birlikte başvurunun yapılması, daha sonra yaşanacak gecikmeleri ve mağduriyetleri önleyecektir. Müşterilerimiz tarafımızdan sunulan ücretsiz imar barışı danışmanlığı hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Şirket olarak ücretsiz danışmanlık hizmetimizle, profesyonel ekibimizle yapı yerinde ücretsiz keşif yapıyor başvurunuzu bizzat tamamlıyoruz.

          Başvuru sırasında istenen belgeler yapı durumuna göre çeşitlilik göstermekle beraber genel olarak;

  • Yapının 2 cephesinden toplam 2 adet fotoğraf
  • Yapının bulunduğu lokasyonun Arsa Rayiç Bedeli
  • Yapının temelden çatıya toplam inşaat alanı
  • Bağımsız bölüm listesi (Kaç Daire, Dükkan, Bodrum Vs.)
  • Ada, pafta, parsel ve adres bilgileri
  • Yapının iskanlı olup olmadığı bilgisi

         Genel olarak başvuru için bu bilgiler yeterli olacaktır. Başvuru sonrasında başvuru sahibinin cep telefonuna Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından onay mesajı gelir ve kişi Yapı kayıt bedelini Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank bankalarından birine başvuru numarası ile birlikte ödemesini yapar.

Ardından yine e -devlet üzerinden “YAPI KAYIT BELGESİNİ” alır.

         Yapı Kayıt Belge Ücreti hesaplamasında, toplam inşaat alanı ve Arsa Rayiç Bedeli çarpımının konutlar için %3’ü ticari için %5 i hesaplanır. Bu hesaplamayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sitesinden yapabilirsiniz.

Tüm bu aşamalar için müşterilerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız. Faydalanmak isterseniz iletişime geçebilirsiniz.